Granitin Özellikleri Nelerdir?

Granit sert kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü magmatik derinlik kültesi. Plüton içindeki taneler çoğunlukla gözle görülebilir büyüklüktedir. Esas mineralleri feldspatın ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mikahornblend piroksen ve ikinci gruba giren turmalin apatit zirkon grena manyetit gibi mineraller de bulunabilir.”

Yollarda parke ve bordür taşı yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri bol miktarda kullanılmaktadır. Aşınmaya basınca darbeye karşı dayanıklı güzel renkli ve iyi cila kabul eder. Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı direnci yüksektir. Günümüzde daha çok parke ve bordür taşı ve bazı büyük yapılarda kaplama taşı olarak kullanılmaktadır.

Granitlerin renkleri genellikle açık olmakla birlikte içindeki feldspatların ve diğer minerallerin cins ve miktarına göre gri pembeturucu olabilir. Granitler yeryüzünde çok yaygın olarak bulunurlar. Çeşitli yer kabuğu modellerinde görünür. Yeryüzünün temelini teşekkül ettirdiği kabul edilmektedir. Doğada dayk silis ve batolitler halinde bulunabilir.

Granit yeriçinde 400 santigrat derece civarında bir ısıya sahip olup soğuması birkaç bin yıl gibi çok uzun bir zamanı kapsar. Bu ısı aynı zamanda jeotermal suların da kaynağıdır. Yeriçine süzülen suların granitlerin çatlakları arasındaki hareketi hem granitin yüksek ısısı ile su sıcaklığını arttırır hem de çözünebilir haldeki mineraller suyun bünyesine dahil olur. Jeotermal suların oluşumu bu şekilde gerçekleşir. Türk granitinin içte ve dışta tanınmasıyla mimarîde estetik ve tabiî malzeme olarak kıymeti kavranmıştır.

Turistik tesislerin çevre tanziminde şehirlerde peyzaj mimaride anıt ve süslemecilikte kullanılmaktadır. Granit yekpare kullanıldığı gibi bakır alüminyum metal ahşap çini mozaik ve çelikle kullanımı sonucunda da kullanıldığı yere göre tabiî görünüş sağlamaktadır. Turizm sanayini etkilemekte ve aynı paralelde gelişmektedir. Hediyelik eşya ve el sanatlarında ocak lâvabo mutfak tezgâhı masa ve masa üstü sehpa (yuvarlak oval elipsdikdörtgen kare asimetrik) süs ve büro malzemesi satranç takımı abajur aplik avize saksı vazo metalli ve metalsiz sigara küllüğü şekerlik fincan likör takımı çerçeveler kurnalar ve daha çok çeşitli eşyalar yapılmaktadır.”